News

Where can I buy baby formula cheap? (will trade ferrari for baby formula)

Discussion in 'Other Off Topic Forum' started by kdross, Jan 9, 2004.

  1. kdross

    kdross Formula Junior
    Silver Subscribed

    Feb 10, 2002
    872
    NJ
    Full Name:
    Ken
    We just came back from BJ's Wholesale Club where we spent $20.00 on each can (1lb 9.7 oz) of Similac baby formula. A case of six cans runs $120.00 and lasts about two weeks. Where can I buy this stuff cheaper? With the cost of diapers and baby formula I am going broke quickly.

    Thanks.
    Ken
     
  2. JSinNOLA

    JSinNOLA F1 World Champ
    Lifetime Rossa

    Mar 18, 2002
    14,141
    New Orleans
    Full Name:
    John
    So you want to go cheap on your baby?!? Lol, Im just joking ;)

    I honestly had no idea that baby formula would be so expensive! I really am surprised. Makes me wonder what ingredient could make it that expensive...
     
  3. JaguarXJ6

    JaguarXJ6 F1 Veteran

    Feb 12, 2003
    5,335
    Denver, CO
    Full Name:
    Sunny
  4. davem

    davem F1 Veteran
    Silver Subscribed

    Jan 21, 2002
    5,120
    Stepford, Connecticut
    Full Name:
    dave m
    Have you heard that druggies love to shoplift formula to sell it for drugs!?
    You know it must be expensive when you hear that!
     
  5. Tennlee

    Tennlee Formula Junior

    Feb 10, 2002
    645
    Great Smoky Mountains
    We got tons of the competing Similac/Infamil (sic) in the mail. Cans of the stuff. I never understood why- but why question mana from heaven.
     
  6. PeterS

    PeterS Three Time F1 World Champ
    Silver Subscribed

    Jan 24, 2003
    34,960
    95370
    Full Name:
    PeterS
    #6 PeterS, Jan 9, 2004
    Last edited by a moderator: Sep 7, 2017
  7. Bryan

    Bryan Formula 3

    We can be pretty cruel, eh !!??
     
  8. Dr C

    Dr C Formula Junior

    Dec 1, 2002
    480
    Kansas City
    Full Name:
    Ed
    Ken:
    The ready to feed in 8 oz cans is the MOST expensive. I suspect that's what you purchased. You should consider getting the powder that you mix with tap water. Hopefully one of the nurses from the hospital where your baby was born (or the mid-wife if born at home in the pool) can shed a lot of light on the many expenses of having a newborn.

    I found a website that offered a comparison (using 2001 figures) of the different types of formula vs breastfeeding.

    " Cost per year1
    Breastfeeding (200-500 kcal/d) $300

    Formula:2
    Powder (1 lb can) $1,188
    Concentrate (13 oz can) $1,512
    Ready to feed (32 oz can) $1,728
    Ready to feed (8 oz cans, 4 pack) $2,376

    1. Assuming average formula intake for 1st year of life of 10,800 oz
    2. Enfamil with Fe, Von's Supermarket shelf price, San Diego, CA, Dec 2001

    Sources: RiteAid and Vons Supermarket

    * Based on approximately 900 ounces per month, approx. 30 ounces per day, approx. Six 5 oz feeding/24 hrs
    * Ready to feed formula ranges from: $99 to $333 /month and $1,188 to 3,996 /year
    * Concentrated formula ranges from: $99 to $234/month and $1,188 to $2,808 /year
    * Powdered formula ranges from: $54 to $198/month and $648 to $2,376 /year

    Formula Preparation Cost Per Ounce Per Month Per Year
    Enfamil Ready to feed 4 / 8 oz cans $6.89 22¢ $198.00 $2,376
    Similac Ready to feed 4 / 8 oz cans $11.19 35¢ $315.00 $3,780
    Isomil Ready to feed 4 / 8 oz cans $11.99 37¢ $333.00 $3,996
    Prosobee Ready to feed 4 / 8 oz cans $7.49 23¢ $207.00 $2,484
    Similac-Lactose free Ready to feed 32 oz can $5.49 17¢ $153.00 $1,836
    Carnation Good Start Ready to feed 32 oz can $3.99 12¢ $108.00 $1,296
    Similac Ready to feed 32 oz can $4.99 16¢ $144.00 $1,728
    Isomil-DF Ready to feed 32 oz can $5.99 19¢ $171.00 $2,052
    Enfamil Ready to feed 32 oz can $4.99 16¢ $144.00 $1,728
    Lactofree Ready to feed 32 oz can $5.69 18¢ $162.00 $1,944
    Nutramigen Ready to feed 32 oz can $7.99 25¢ $225.00 $2,700
    Alimentum Ready to feed 32 oz can $7.89 25¢ $225.00 $2,700
    Alsoy Ready to feed 32 oz can $3.59 11¢ $99.00 $1,188
    Isomil Concentrate 13 oz $3.84 15¢ $135.00 $1,620
    Carnation Good Start Concentrate 13 oz $2.79 11¢ $99.00 $1,188
    Prosobee Concentrate 13 oz $4.19 16¢ $144.00 $1,728
    Lactofree Concentrate 13 oz $3.69 14¢ $126.00 $1,512
    Similac Concentrate 13 oz $3.59 14¢ $126.00 $1,512
    Nutramigen Concentrate 13 oz $6.69 26¢ $234.00 $2,808
    Enfamil Concentrate 13 oz $3.59 14¢ $126.00 $1,512
    Carnation Good Start Powder 12 oz $9.49 12¢ $108.00 $1,296
    Enfamil AR Powder 14 oz $12.29 12¢ $108.00 $1,296
    Isomil Powder 14 oz $12.09 12¢ $108.00 $1,296
    Lactofree Powder 14 oz $11.79 11¢ $99.00 $1,188
    Similac Powder 14.1 oz $12.05 11¢ $99.00 $1,188
    Prosobee Powder 14 oz $12.99 11¢ $99.00 $1,188
    Neosure Powder 14 oz $13.59 15¢ $135.00 $1,620
    Enfacare Powder 14 oz $12.29 14¢ $126.00 $1,512
    Nutramigen Powder 16 oz $23.29 21¢ $189.00 $2,268
    Pregestimil Powder 16 oz $24.99 22¢ $198.00 $2,376
    Enfamil Powder 16 oz $12.89 11¢ $99.00 $1,188
    Vons Safeway Formula Powder 16 oz $6.99 6¢ $54.00 $648

    Prepared by Sharon Johnson, RN, IBCLC, December 2001."

    See ---- you can get almost any kind of help here on ferrarichat. Someone finally asked a question that I know something about!
     
  9. BWS550

    BWS550 Wants to be a mod

    Apr 1, 2002
    8,933
    NEW JERSEY
    Full Name:
    BRUCE WELLINGTON
    KEN

    HAVE TIFFANY BREAST FEED..........

    SHES NO GOOD TO YOU FOR A WHILE, ANYWAY :)

    B
     
  10. Dom

    Dom F1 Veteran
    Rossa Subscribed Owner

    Nov 5, 2002
    7,516
    Southern California
    Full Name:
    Dom V.
    Yep, there's nothing like getting it right from the tap :)

    However, I do a formula feeding once a day for my baby, and I just priced out some formula.

    Yep, $20-22 for the large can of powder (either enfamil or similac). But, I did notice that lots of stores carry a generic brand for about $13.

    Since I only do once a day, I am sticking to the enfamil brand, but it's tempting to get the generics at almost 1/2 price. I mentioned it to my wife once, and she gave me the guilt trip about feeding my son generics...

    I work in the pharmaceutical industry, and I know that at least with drugs, there is no difference between the brand name and the generics. I imagine it must be the same with these baby formulas. So, if you are really concerned about the price, go for the generics.

    Dom
     
  11. kdross

    kdross Formula Junior
    Silver Subscribed

    Feb 10, 2002
    872
    NJ
    Full Name:
    Ken
    The can I purchased was the powder mix that you need to add water to. At $20 per can (1lb 9 oz), it is expensive. As already mentioned, the premix stuff costs a lot more.

    Bruce: Tiffany has been breast feeding for the past several weeks, but she stopped yesterday. She will be returning to work next month and does not want milk shooting out at the kids in school.

    Ken
     
  12. kdross

    kdross Formula Junior
    Silver Subscribed

    Feb 10, 2002
    872
    NJ
    Full Name:
    Ken
    Dom:

    If I purchase a generic formula, my wife will freak and I will never hear the end of it. The only saving grace is that Neiman Marcus does not sell baby formula.

    Ken
     
  13. JSinNOLA

    JSinNOLA F1 World Champ
    Lifetime Rossa

    Mar 18, 2002
    14,141
    New Orleans
    Full Name:
    John
    LOL...!
     
  14. F40

    F40 F1 Rookie

    Apr 16, 2003
    3,227
    Kinky.
     
  15. aawil

    aawil Formula 3

    Aug 10, 2002
    1,278
    NJ
    Full Name:
    Aaron
    I would think buying in bulk at sams would be the way to go.Although there not always the cheapest on stuff.Ironically I was just in that new Sam's up by you yesterday.We do alot of work up in the burlington area.Good luck with the baby.
     
  16. TigerAce

    TigerAce Formula 3

    May 29, 2003
    1,793
    Dallas, TX
    Full Name:
    Yoshi Ace
    KdRoss
    We have 4 kids, and they were all milked (?) with Similac powder or canned milk between 1990 to 2002. With diapers, we averaged about $300 to 400 every month per kid for their first few years. Most purchases were made at Sam's or Costco. ToysRUs sometimes had a good sale. We had a change bed so we could stock up things in its shelves. These spending will slow down somehow later, but it will jump up again as they start going into teens!

    Enjoy the process as it will be somehow fond memory later. (well at least for me) Good luck!
     
  17. wax

    wax Four Time F1 World Champ
    Advising Moderator

    Jul 20, 2003
    41,740
    SFPD
    Full Name:
    Dirty Harry
    Clip coupons from the Sunday Paper. Go to store that honors Double Coupons.
    That will lower cost of Diapers and Formula.

    Get a Breast Pump. Follow instructions. Not you - her.

    When I was in the grocery racket, baby items received the highest % markup.
     
  18. BigHead

    BigHead Formula Junior

    Oct 31, 2003
    992
    Outside of Boston
    Full Name:
    Dennis
    Interesting, Ken. Let's do some math.

    As you say, a can is 1lb 9.7 oz, or 25.7 ounces. A case of six cans would then be 6 x 25.7 oz = 154.2 ounces.

    Each SCOOP of powdered formula is 0.3 ounces. So 154.2 ounces of powdered formula is actually 514 SCOOPS of powder.

    One scoop of formula powder is added to each 2 fluid ounces of water to make the formula. So that's 1028 fl. oz of liquid, ready-to-feed formula, per six pack of cans.

    If, as you claim, you did feed your baby six cans in just two weeks, that's 1028 fl. ounces over 14 days, or 73.43 fluid ounces per day.

    A very healthy bottle for a 3-6 month kid would be 4-6 ounces. Let's call it 6 ounces, for this calculation's sake. At 73.43 fluid ounces per day, that means your baby is drinking over 12 bottles daily. Which would be astounding, as most babies in that age range take only 4-6 bottles.

    Keep in mind that for most kids, a standard can of powdered formula will last anywhere from 1-3 weeks. You're using a can every 2 days?

    Wow, your baby must be HUGE.

    vty,

    --Dennis
     
  19. yesod

    yesod Formula Junior

    Nov 2, 2003
    344
    Lakeland,fl
    Full Name:
    Keith
    Get to know a formula rep/salesman, LOL. My wife used to work as a neonatal nurse and knew the reps and we got our formula for our daughter free.

    Other than that, probably a wholesale club like Sam's or Wal-MArt are the cheapest.

    It is just the beginning of how much the little munchkins cost.
     
  20. Varenne

    Varenne Formula Junior

    Nov 8, 2003
    554
    Atlanta
    Full Name:
    Mark
    I hope she doesn't have you buying that Dreft soap too. Man, what a marketing ploy that one is...
     

Share This Page